بازاریاب ها و دیجیتال مارکترها عاشق داده ها و اطلاعات هستند. حال چه چیز بهتر از آن که اینستاگرام این اطلاعات را به راحتی در اختیارشان قرار می دهد. اما نکته جالب در Insight ها این است که نیازی ندارد تا متخصص باشید تا معنا و مفهوم آن ها را درک کنید. یکی از روش هایی که به شناخت پست های محبوب و افزایش فالوور می انجامد تحلیل Insight است.

اگر می خواهید با اینسایت اینستاگرام آشنا شوید و به راحتی آن را تفسیر کنید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

Insight Instagram چیست؟

اینسایت یکی از قابلیت های اینستاگرام، برای کاربران صفحات تجاری است. این ویژگی در اینستاگرام باعث می شود تا کاربران تجزیه و تحلیل مربوط به نمایه، پست ها و استوری های خود را مشاهده کنند. به واسطه این اطلاعاتی که توسط اینستاگرام به شما داده می شود می توانید تا علایق مخاطبان را به سهولت شناسایی کنید.

داده ها نه تنها قدرت درک مخاطبان را به شما می دهد بلکه باعث می شود تا با معیارها و ترجیح آن ها آشنا شوید. پس رسانه های اجتماعی عشق و علاقه به داده ها را بی ارزش نمی کند. تجزیه و تحلیل توسط اینسایت اینستاگرام کمک می کند تا تلاش های بازاریابی خود را در روش های مختلف مورد سنجش و بررسی قرار بدهید.

در این قسمت ما تلاش کرده ایم تا تجزیه و تحلیل اینسایت را برای شما بیان کرده و نحوه استفاده از آن را توضیح دهیم:

مرحله اول: برای استفاده از Insight Instagram نمایه تجاری ایجاد کنید.

اگر تا به حال از حساب و صفحه شخصی استفاده می کردید می توانید آن را به یک نمایه تجاری تبدیل کنید. ابتدا برای این کار اطمینان حاصل کنید که پیج عمومی است چرا که پیج خصوصی تبدیل به پیج بیزینسی نمی شود. در ادامه به تنظیمات پیج رفته و برروی سوییچ به نمایه کسب و کار کلیک کنید. در صفحه تنظیم نمایه کسب و کار، اطلاعات درخواستی را تکمیل کنید تا به یک نمایه تجاری تبدیل شوید.

پس از راه اندازی نمایه کسب و کار می توانید از قابلیت Insight Instagram استفاده کنید.

اینسایت اینستاگرام

مرحله دوم: چگونه Insight را مشاهده کنیم؟

در صفحه اصلی پیج گزینه Insight قابل مشاهده است. روی نماد Insights کلیک کنید. در این مرحله می توانید اتفاقات پیج را مشاهده کرده و به آن ها دسترسی پیدا کنید.

مرحله سوم: چگونه Insight را تفسیر کنیم؟

1.  بررویInsights  کلیک کنید.

برای مشاهده و تفسیر اطلاعات آماری در مورد حساب کلی اینستاگرام خود ابتدا با تحلیل Insight نمایه شروع کنید. در این قسمت با وقایعی که اخیرا بروز کرده، برخورد خواهید کرد. همچنین در آن اطلاعات عمومی مربوط به افرادی که با نمایه شما درگیر هستند را خواهید دید، مثلا در این بخش متوجه می شوید که در مدت یک هفته چه تعداد فالوور به پیج شما پیوسته و یا چه تعداد شما را آنفالو کرده اند.

در مرحله بعدی، ما به اطلاعات ویژه تری در مورد نمایه آشنا خواهیم شد:

2. Accounts Reachedدسترسی را اندازه گیری کنید.

روی بخش Accounts Reached کلیک کنید.  Reachتعداد کاربران منحصر به فردی را که هر یک از پست های اینستاگرام شما را دیده اند منعکس می کند.

در این گروه ، اطلاعات آماری برای:

Impressions – چند بار پست های شما در جایی دیده شده است.

Account Activity– بازدید از نمایه، ضربه زدن به وب سایت و سایر فعالیت ها.

Top Posts_   پست هایی که بیشترین میزان جذب و بازدید را داشته اند.

Top Stories_   پست های Instagram Stories که بیشترین میزان جذب و جذابیت را برای بازدید کنندگان ایجاد کرده است.

Top IGTV Videos_ فیلم های IGTV که بیشترین میزان جذابیت را داشته اند.

تحلیل برخی از این ویژگی ها، مانند استوری ها و پست های برتر ،سلایق و علایق فالوورهای شما را به وضوح روشن می سازد.

3.  پیگیری بازدیدها و دنبال کنندگان پروفایل.

در صفحه Accounts Reached در بخش Account (فعالیت) ، می توانید “بازدیدهای نمایه” را مشاهده کنید.

بازدید از نمایه تعداد دفعات مشاهده پروفایل شما را نشان می دهد.

4.  کلیک های وب سایت را تعیین کنید.

“شیرهای وب سایت” را نیز می توانید در بخش فعالیت حساب پیدا کنید. این گزینه نشان دهنده تعداد دفعات کلیک روی پیوندهایی است که در بیو پیج خود وارد کرده اید.

5. تعاملات محتوا را ردیابی کنید  Track content interactions 

به موارد برجسته اخیر(Recent Highlights) برگردید و روی تعاملات محتوا کلیک کنید. با این کار صفحه ای ظاهر می شود که عملکرد محتوای شما را از نظر میزان جذابیت نشان می دهد و معیارها را براساس نوع محتوا تقسیم می کند.

لایک ها به خودی خود صحبت می کنند، و تعداد کاربرانی را که پست شما را پسندیده اند نشان می دهد. مانند تعداد موارد پسندیدن، تعداد نظرات ارسال شده در پست ها را نیز نمایان می کند. Saves تعداد کاربران یا حسابهای منحصر به فردی را که پست شما را ذخیره کرده اند برجسته می کند. تعداد نماد نشانک مانند که در زیر پست ها وجود دارد نشان دهنده، ارسال پست توسط کاربران است.

6.  فالوورهای خود را پیگیری کنید.

به موارد برجسته اخیر (Recent Highlights) برگردید و روی دنبال کنندگان کلیک کنید. سپس به صفحه Breaker Breakdown می رسید.

این صفحه نشان دهنده تعداد پیروان شما در هفته گذشته است،  به عنوان نمونه میانگین ساعاتی از روز که فالوورهای شما از اینستاگرام در فعالیت می کنند، از داده هایی است که می تواند برای برنامه ریزی پست ها بسیار مفید واقع شود.

7.   اقدامات انجام شده در مورد پست ها را تحلیل کنید.

برای مشاهده اطلاعات آماری برای یک پست خاص اینستاگرام، به پروفایل مراجعه کرده و پستی را برای تحلیل کنید. بعد از انتخاب پست مد نظر ضربه زدن بر روی آن می توانید اطلاعات آماری زیر تصویر را مشاهده کنید.

این اطلاعات آماری نشان دهنده تعداد اقداماتی است که کاربران در نتیجه مشاهده پست انجام داده اند – مواردی مانند بازدید از پروفایل یا کلیک کردن روی پیوند وب سایت یا دنبال کردن در این بخش قابل مشاهده است.

8.  از Discover استفاده کنید تا ببینید پست شما در کدام قسمت های اینستاگرام به نمایش درآمده است.

همانطور که از نامش پیداست، این اطلاعات نشان می دهد که بیشتر از همه پست در کدام قسمت مشاهده یا کشف شده است، از جمله تعداد حساب هایی که اولین بار نبوده که پست های شما را مشاهده می کنند.

این بخش شامل معیارهای اندازه گیری در مورد Impressions است، که نشان دهنده تعداد دفعاتی است که پست شما از یک مکان خاص در اینستاگرام مشاهده شده است، مانند خانه کاربر، صفحه جستجو، صفحه نمایه، برچسب مکان یا هشتگ.

اطلاعات آماری Discovery شامل داده هایی درباره میزان دسترسی یک پست است و تعداد حساب های منحصر به فردی را که پست شما را مشاهده کرده اند را منعکس می کند.

9. استوری ها را تحلیل کنید.

سرانجام، کاربران اینستاگرام با Insight کسب و کار می توانند دیدگاه های مربوط به داستان های زودگذر  خود را مشاهده کنند.

برای مشاهده اطلاعات آماری Story خود، به Insights بروید و به بخش “محتوایی که به اشتراک گذاشته اید” در صفحه موارد برجسته اخیر(Recent Highlights)  بروید.

به بخش داستان ها بروید و می توانید اطلاعات مربوط به داستان های قدیمی تر و همچنین داستان هایی را که هنوز منقضی نشده اند را مشاهده کنید.

Impressions

این گزینه نشان دهنده تعداد بازدیدهای استوری های شما است.

هنگام مشاهده این اطلاعات، به خاطر داشته باشید که می توانید چندین تصویر یا فیلم به Story خود اضافه کنید. وقتی این کار را انجام می دهید، هر قسمت از محتوای تصویری در Story شما به عنوان یک عکس یا فیلم در استوری مورد محاسبه قرار می گیرد.

فرض کنید شما شش عکس به استوری خود اضافه می کنید. این که کسی فقط یک مورد را مشاهده کند یا هر شش مورد را مشاهده کند فرقی ندارد، چرا که اینستاگرام فقط کل استوری شما را یک بار دریافت کرده است.

Reach

این بینش نشان دهنده تعداد کاربران جدیدی  است که داستان شما را دیده اند.

Taps forward

این بینش تعداد دفعاتی را که کاربر روی عکس داستان یا فیلم شما ضربه می زند را نشان می دهد تا به قسمت بعدی رسانه منتقل شود.

Taps back

این بینش نشان دهنده زمانی است که کاربر روی عکس داستان یا فیلم شما ضربه می زند تا به قسمت قبلی رسانه برگردد.

Replies

این بینش تعداد دفعات ارسال پیام از طریق کادر نوشتاری “ارسال پیام” توسط کاربران در Story ها را نشان می دهد.

Swipe away

این بینش تعداد دفعات رفتن کاربران به Story، حساب های بعدی را منعکس می کند – این گزینه را با ” Taps forward ” اشتباه گرفته نگیرید، که نشان می دهد کاربران از قسمت بعدی رسانه استوری شما جلوتر می روند.

Exits

این بینش تعداد دفعات خروج کاربر از بخش Stories برای بازگشت به صفحه اصلی را نشان می دهد.

سخن آخر

اکنون که می دانید چگونه با استفاده از Insights، اثربخشی استراتژی اینستاگرام خود را اندازه گیری کنید، می توانید این داده ها را تجزیه و تحلیل کرده و تعیین کنید چه چیزی برای مخاطبان شما مفید است. با توجه به این معیارها، ایجاد محتوایی که به جذابیت منجر شود بسیار ساده تر خواهد بود. پس فراموش نکنید یکی از روش های افزایش فالوور در اینستاگرام شناخت علایق مخاطبان است که این امر با اینستایت میسر می شود.