5/5 - (2 امتیاز)

اگر شما یکی از فعالان تولید محتوا در اینستاگرام یا یوتیوب هستید، احتمالا با چالش کپی رایت در این شبکه های اجتماعی مواجه شده اید. ما در این مقاله قصد داریم منابعی را برای دانلود موزیک بدون کپی رایت برای اینستاگرام و یوتیوب معرفی کنیم تا شما راحت تر بتوانید محتوا های خود را تولید و منتشر کنید. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

موزیک بدون کپی رایت چیست؟

برخی از موزیک ها، ویدیو ها و تصاویر هستند که شما بدون اجازه صاحب اثر نمی توانید آن ها را منتشر کنید و یا در محتوا های خود از آن ها استفاده کنید.

بنابراین اگر شما بخواهید از این آثار استفاده کنید، باید از صاحب اثر اجازه بگیرید و سپس در محتوا های خود از آن استفاده کنید. در غیر این صورت برخی پلتفرم ها مانند اینستاگرام و یوتیوب، پست شما را حذف می کنند یا حتی ممکن است اکانت تان را محدود کنند. در ادامه درباره چگونگی این قانون اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می دهیم.

قانون کپی رایت موزیک اینستاگرام

در شبکه اجتماعی اینستاگرام، اگر شما پستی را منتشر کنید که در آن از آثار افراد دیگر بدون اجازه صاحب اثر استفاده کرده باشید، اینستاگرام ویدیو شما را حذف کرده و پیام اخطاری برای شما ارسال می کند.

در چنین مواردی شما می توانید ایمیلی به صاحب اثر ارسال کنید و برای استفاده از اثرش از او اجازه بگیرید. اگر صاحب اثر به شما این اجازه را داد. کافیست پیام اخطار کپی رایت اینستاگرام را باز کنید و دکمه Appeal را لمس کنید.

قانون کپی رایت موزیک اینستاگرام

صفحه ای برای شما باز می شود و از شما می پرسد که آیا اجازه صاحب اثر را دارید یا خیر. در این قسمت شما با وارد کردن نام تان و یک امضا الکترونیکی به اینستاگرام اطمینان می دهید که صاحب اثر به شما اجازه استفاده از اثرش را داده است.

پس از انجام این کار، اینستاگرام پست شما را به پیج تان باز می گرداند. در صورتی که بدون اجازه از صاحب اثر و به دروغ این کار را انجام دهید، ممکن است صاحب اثر متوجه شود و در این صورت می تواند از شما شکایت کرده و کار شما را به اینستاگرام گزارش دهد. در این صورت اینستاگرام ممکن است پیج شما را ببندد.

بیشتر بخوانید: چرا اینستاگرام برخی پست ها را حذف می کند؟

قانون کپی رایت موسیقی در یوتیوب

قانون کپی رایت در پلتفرم یوتیوب یکی از سختگیرانه ترین قانون های کپی رایت در حوزه تولید محتوا است. هدف این قانون این است که افراد نتوانند با استفاده از آثار دیگران در ویدیو های یوتیوب خود، به درآمد صاحبان اثر لطمه وارد کنند.

قانون کپی رایت موسیقی در یوتیوب

به عنوان مثال فرض کنید قانون کپی رایت وجود نداشته باشد. در این صورت فردی یک ویدیو تولید می کند و آن را در کانال یوتیوب خود منتشر می کند. سپس فرد دیگری که مخاطبان بیشتری دارد، همان ویدیو را عینا کپی کرده و در کانال خود قرار می دهد.

در این صورت شخص دوم بازدید بیشتری از این ویدیو می گیرد و درآمد بیشتری کسب می کند در حالی که شخص دیگری برای تولید آن ویدیو زحمت کشیده است.

اما قانون کپی رایت یوتیوب چگونه کار می کند؟ یوتیوب یک سیستم داده قوی به نام Content ID دارد. زمانی که افراد اثر جدیدی را خلق می کنند، اطلاعات آن در این پایگاه داده ذخیره می شود.

اکنون زمانی که شما ویدیو یوتیوب خود را منتشر می کنید، هوش مصنوعی یوتیوب ویدیو شما را اسکن می کند و آن را با اطلاعات موجود در Content ID مطابقت می دهد. در صورتی که شما از محتوای دیگران در ویدیو خود استفاده کرده باشید، به شما اخطار کپی رایت داده می شود.

قانون کپی رایت موسیقی در یوتیوب

اگر ویدیو شما در یوتیوب اخطار کپی رایت دریافت کند، می توانید یکی از اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ویدئو را ادیت کنید و موزیکی که کپی رایت دارد را از آن حذف کنید.
 • آن موزیک را با یکی از موزیک های پیشنهادی خود یوتیوب که در قسمت Audio Library  قرار دارند، جایگزین کنید.
 • می توانید با کسب اجازه از صاحب اثر، موزیک را در ویدیو تان نگه دارید و در ازای آن، سود حاصل از درآمد ویدیو تان را با صاحب اثر شریک شوید.
 •  اگر اخطار کپی رایت یوتیوب به شما اشتباه باشد، شما می توانید اعتراض خود را در قسمت Actions و در Creator Studio ثبت کرده و دلایل خود را به انگلیسی توضیح دهید تا یوتیوب آن را بررسی کند. 

تولید محتوا جذاب، رعایت قوانین یوتیوب و خرید سابسکرایب یوتیوب در کنار خرید واچ تایم به بیشتر دیده‌ شدن شما در این شبکه‌ اجتماعی کمک می‌کند.

از کجا بفهمیم موزیک کپی رایت دارد؟

اکنون اگر شما قصد داشته باشید از موزیکی در ویدیو یوتیوب یا اینستاگرام تان استفاده کنید، از کجا بفهمید که آیا آن موزیک حق کپی رایت دارد یا خیر و آیا می توانید از آن استفاده کنید یا نه.

از کجا بفهمیم موزیک کپی رایت دارد؟

ما دو سایت copyright checker یا بررسی کننده کپی رایت را در ادامه به شما معرفی می کنیم:

 1. Duplichecker.com
  شما می توانید با استفاده از این سایت، به راحتی و به صورت رایگان، بررسی کنید که آیا موزیک مورد نظرتان کپی رایت دارد یا نه. در صفحه اول این سایت، شما می توانید موزیک مورد نظر خود را آپلود کنید و یا Url آن را در قسمت مربوطه قرار دهید و سپس مجاز بودن یا نبودن استفاده از آن را بررسی کنید.
 2. Plagiarismdetector.net
  این سایت نیز مانند سایت قبلی کار می کند و شما از طریق آپلود کردن موزیک مورد نظر و یا وارد کردن Url آن، می توانید داشتن و یا نداشتن کپی رایت را بررسی کنید.

معرفی 5 سایت دانلود موزیک بدون کپی رایت

برخی از سایت ها هستند که شما می توانید به راحتی و با خیال راحت، موزیک هایی را که حق کپی رایت ندارند در آن ها پیدا کنید و به فراخور موضوع، در ویدیو هایتان استفاده کنید.

بخش Audio library

ما 5 تا از این ابزار ها را در ادامه به شما معرفی می کنیم:

 1. کانال Audio Library یوتیوب
  اولین ابزاری که به شما معرفی می کنیم، یکی از کانال های خود یوتیوب است. کانالAudio library  تعداد زیادی موزیک بدون کپی رایت را برای مخاطبان به اشتراک می گذارد تا بتوانند از آن ها در ویدیو های خود استفاده کنند.
 2. سایت mixkit.co
  سایت میکس کیت یکی از منابع پرطرفدار برای دانلود موزیک هایی است که کپی رایت ندارند. در این سایت تعداد زیادی موزیک بدون کپی رایت قرار داده شده است که شما به راحتی و بدون نیاز به ثبت نام در سایت، می توانید آن ها را دانلود و استفاده کنید.
  سایت pixabay
 3. سایت pixabay.com
  این سایت نیز یکی دیگر از سایت های بسیار خوب در زمینه موزیک بدون کپی رایت است. شما می توانید سبک مورد نظر خود را در نوار جستجوی این سایت سرچ کنید تا موزیک هایی در آن زمینه را برای شما نمایش دهد.
 4. سایت songsara.net
  سایت سانگ سرا، یک سایت ایرانی جستجوی موزیک است. همه نوع موزیکی را در این سایت می توانید یافت کنید. این سایت انواع سبک های موسیقی و آلبوم های مختلف را در خود دارد. قسمتی از این سایت مختص موزیک های بدون کپی رایت است که شما می توانید آن ها را به راحتی برای استفاده در ویدیو های خود از این سایت دانلود کنید.
  سایت hellothematic
 5. سایت hellothematic.com
  برای دانلود موزیک از این سایت، باید ابتدا در آن ثبت نام کنید. البته ثبت نام در این سایت کاملا رایگان است. پس از این که ثبت نام کردید، می توانید سبک مورد نظر و یا آهنگساز مورد علاقه تان را در آن جستجو کنید تا موزیک های بدون کپی رایت در آن زمینه را به شما نمایش دهد.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم توضیحات مختصری درباره قوانین کپی رایت یوتیوب و اینستاگرام به شما ارائه دهیم. همچنین منابعی را برای دانلود موزیک بدون کپی رایت به شما معرفی کردیم که امیدواریم برای شما مفید بوده باشد. اگر منبع دیگری برای دانلود موزیک بدون کپی رایت می شناسید، آن را با ما و کاربران دیگر سایت به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

 • قانون کپی رایت چیست؟
  قانون کپی رایت، قانونی است که استفاده افراد از آثار دیگران بدون اجازه صاحب اثر را منع می کند. هدف این قانون جلوگیری از صدمه دیدن درآمد صاحب اثر و حفظ مالکیت معنوی آثار است.
 • از چه سایت هایی می توان موزیک بدون کپی رایت دانلود کرد؟
  شما می توانید از سایت هایی مثل میکس کیت، پیکسابی، سانگ سرا و… برای دانلود موزیک بدون کپی رایت استفاده کنید.