امتیاز شما به این مطلب

فراگیری اینستاگرام در بین مردم علاوه بر سرگرم کردن کاربران خود، باعث ایجاد مسائل حاشیه ای شده است. یکی از این مسائل مهم، سنجیدن محبوبیت یک برند، شخص یا یک تیم است. در واقع تعداد فالوورها و لایک و کامنت هایی که هر پیج در اینستاگرام دریافت می کند به نوعی با محبوبیت و گسترش آن در ارتباط است. تیم های فوتبال نیز از این قاعده مستثنی نیستند و حتی گاهی شاهد کری خوانی تیم ها در مقابل هم هستیم. به سراغ پیج های اینستاگرام تیم های مشهور رفتیم تا ببینیم چه چیزی در آنها می گذرد؟

آنچه در این محتوا می خوانید: عدم نمایش

قرمز به رنگ طرفداران  پرسپولیس

پیج اینستاگرام تیم پرسپولیون با نام کاربری @perspolis با سه میلیون و 721 هزار فالوور، در حال فعالیت است.

تاکنون 3342 پست در این صفحه منتشر شده است که به طور میانگین  هر پست191 هزار و 228 لایک و 2169 کامنت دریافت کرده است. این نرخ مشارکت باعث شده است اینگیجمنت 5.2% برای این تیم رقم بخورد. که مقدار قابل توجهی است و از سطح میانگین بالاتر می باشد.

فالوورهایی که نمودار خود را با خط کش کشیده اند

بررسی تعداد فالوورهای پرسپولیس در اینستاگرام در طول یک سال گذشته نشان می دهد، همواره یک روند صعودی در تغییرات آن وجود دارد که حالت خطی دارد. و تقریبا می توان گفت با سرعت نسبتا ثابتی در حال افزایش فالوور است.

نمودار زیر بیان گر این واقعیت می باشد:

برای بررسی بهتر اینکه ببینیم فالوورهای اینستاگرام پرسپولیس از کجا می آیند به نمودار فالو و آنفالو این تیم فوتبال مراجعه کردیم. همان طور که مشاهده می کنیم فالوینگ پیج در طول این یک سال صفر می باشد. این مساله نشان می دهد که پیج های حرفه ای و بزرگ به هیچ عنوان از این روش برای افزایش فالوور خود استفاده نمی کنند. مقدار افزایش فالوور در طول روزهای مختلف نسبتا در یک رنج مشخص می باشد. اما در بعضی از روزها شاهد افزایش فالوور نجومی بیش از 40 هزار فالوور می باشیم. که کمی عجیب به نظر می رسد.

بررسی پست های اینستاگرامی پرسپولیس نشان می دهد که در اکثر روزهایی که افزایش فالوور زیادی را این پیج تجربه کرده است، طرفداران این تیم شاهد یک بازی پیروزمندانه از تیم خود بوده اند. البته ریزش فالوورها در روزهای آتی کمی بحث برانگیز به نظر می رسد. زیرا ریزش فالوورها در تیم های فوتبالی تنها می تواند ناشی از عملکرد منفی آن در بازی های فوتبال باشد. در صورتی که در بازه های ریزش فالوور، مسابقه ای برگزار نشده است. اما به صورت کلی می توان گفت تغییر یک میلیون و 300 هزار فالووری پرسپولیس در طول این یک سال به واقعیت نزدیک است و به صورت تقریبی باعث رشد 2 برابری لایک های پیج شده است.

محبوب ترین پست های اینستاگرام پرسپولیس

12 پست اخیر اینستاگرام از نظر تعداد کامنت و لایک ها بررسی شده اند. ستون های زرد رنگ نشان گر تعداد کامنت ها و ستون های آبی نشانگر تعداد لایک های هر پست می باشد. در زیر نمودار سه پست محبوب اینستاگرامی پرسپولیس بر اساس نمودار نشان داده شده است. همان طور که مشاهده می کنید محبوب ترین پست اینستاگرام را یک پست خاطره انگیز به وجود اورده است. تحلیل عملکرد طرفداران در پست های اینستاگرام می تواند نقش مهمی در بازدهی پیج داشته باشد. پست های مشارکتی، که باعث می شود فالوورها، خود را در پیج، سهیم بدانند بیش ترین سهم را در لایک و کامنت های پیج ایفا می کند.

پرسپولیس: پیج بی هشتگ

متاسفانه کاربرد هشتگ ها در پیج اینستاگرام پرسپولیس کم است. این اتفاق باعث می شود کسانی که از طریق سرچ کردن به دنبال پیج رسمی پرسپولیس هستند موفق به پیدا کردن آن نشوند و در خیل پیج های طرفداری آن گم شوند.

چند درصد از اینستاگرامی نشین ها طرفدار پرسپولیس هستند؟

کاربران ایرانی اینستاگرام در حدود 24 میلیون نفر هستند. اگر فرض کنیم مردان بیش تر به دنبال ورزش هستند و اکثر طرفداران فوتبال را مردان فرض کنیم حدود 12 میلیون نفر می توانند بالقوه، فالوور پیج های فوتبالی باشند.

تیم پرسپولیس از این میان حدود 30 درصد افراد را به خود جذب کرده است. یعنی می توان گفت از هر ده نفر فوتبالی در ایران، 3 نفر طرفدار تیم پرسپولیس هستند.

آیا آسمان هم استقلالی ست؟

صفحه اینستاگرامی استقلال با اکانت @esteghlal.fc.official  در حال فعالیت می باشد و حدود یک میلیون و 400 هزار فالوور دارد. تا کنون 3247 پست در اینستاگرام از این تیم منتشر شده است. که به طور میانگین، هر پست، نزدیک 120 هزار لایک ،1891 کامنت و چیزی در حدود 225 هزار بازدید از طرفداران خود دریافت کرده است.

این نرخ مشارکت در پست های اینستاگرام، باعث رقم زدن نرخ اینگیجمنت 8.74% پیج شده است که بسیار خوب و بالاتر از حد معمول به نظر می رسد.

راز و رمزهای تغییر فالوور آبی پوش ها

متاسفانه با کمک ابزارهای تحیلی پیج های اینستاگرامی، اطلاعاتی از میزان تغییرات فالوور این تیم در طول زمان به دست نیامد. اما بررسی پست های اینستاگرامی در طول زمان، و تعداد لایک و کامنت های آن به وضوح نشان از یک افزایش فالوور پیوسته دارد. به گونه ای که پست های مشابه در سال گذشته چیزی در حدود 60 الی 70 هزار لایک دریافت می کردند. در حالی که این رقم برای پست های اکنون استقلال در حدود 120 هزار لایک می باشد. با فرض اینکه نرخ اینگیجمنت فالوورها در طول زمان ثابت مانده باشد می توان گفت استقلال در مدت یک سال گذشته تعداد فالوورهای خود را دو برابر کرده است. این یعنی چیزی در حدود 700 هزار فالوور!

آبی پسندها چه چیزی را بیش تر دوست دارند؟

هواداران اینستاگرامی استقلال واکنش به نسبت ثابتی را به پست های پیج نشان می دهند. اما در این میان دو پست با تعداد لایک بالا و یک پست با تعداد لایک پایین تر از متوسط، در حدود 88 هزارتایی، توجهات را به خود جلب می کند.

پست هایی با بیش ترین بازخورد، یکی مربوط به درگذشت پدر علیرضا منصوریان بر اثر سکته قلبی می باشد و دیگری مربوط به اعلام کردن فرهاد مجیدی بازیکن پیشکسوت و سرمربی اکنون استقلال به عنوان برنده نهایی نظرسنجی کنفدراسیون فوتبال آسیا. هر دو این پست ها با احساسات و حس افتخار و همدردی هوادارن همراه است و باعث واکنش گسترده آنان نیز شده است.

اما کم ترین لایک در میان پست های اخیر مربوط به چه موضوعی ست؟ بررسی نتایج نشان می دهد این آمار مربوط به اطلاع رسانی عمومی درباره شیوع کرونا و اقدامات جانبی برای محافظت در برابر آن می باشد. به نظر می رسد آبی دوستان تمایل چندانی به دیدن پست های عمومی در پیچ تیم محبوب شان ندارند.

مربع های آبی چگونه هستند؟

بررسی و آنالیز پیج اینستاگرام استقلل نشان می دهد مدیریت بیش تری در استفاده از هشتگ ها وجود دارد. چندین هشتگ پرکاربرد در پیج هستند که بازخورد خوبی نیز از خود نشان داده است. به نظر می رسد هشتگ گذاری ها نسبتا مناسب با محتوای پیج و وقایع روزانه است.

چند درصد اینستاگرام آبی ست؟

اگر فرض کنیم طرفداران ایرانی از سراسر ایران باشند، این تیم به صورت بالقوه می تواند در حدود 12 میلیون فالوور در اینستاگرام داشته باشد. اما فالوورهای یک میلیون و 393 هزارتایی استقلال در اینستاگرام چیزی در حدود 11 درصد تعداد فالوورهای بالقوه ای است که این تیم می توانست در اینستاگرام داشته باشد.

دوست داران قرمزهای تراکتوری

یکی دیگر از تیم های پرطرفدار باشگاهی در ایران تیم تراکتور سازی آذربایجان می باشد. این تیم با اکانت رسمی @tractorfc1در اینستاگرام با 424 هزار فالوور فعالیت می کند. تا کنون 3042 پست از این پیج منتشر شده است که به طور میانگین هر پست 1940 لایک، 34 کامنت، و 5612 بازدید دریافت کرده است.

نرخ اینگیجمنت در این پست 0.47% می باشد که از مقدار میانگین کمتر است و خیلی خوب به نظر نمی رسد.

آیا پرشورهای تراکتوری، در اینستاگرام هم پرشور هستند؟

برخلاف چیزی که از روند تغییرات تعداد فالوور تیم تراکتور سازی انتظار داشتیم، شاهد کاهش سه هزارتایی تعداد فالوورها در اینستاگرام هستیم. دنبال کردن یک پیج فوتبال، بیشتر بر حسب علاقه و عرق وطنی است تا جذاب بودن محتوای یک پیج. به همین دلیل تنها دلیلی که می تواند در مورد انفالو کردن پیج های فوتبال درست باشد عملکرد نامناسب وی می باشد. اما با این وجود، این دلیل نقش کم رنگ تری در تیم های محلی بازی می کند و نتیجه بازی ها کمتر بر روی طرفداری افراد از آن اثر می گذارد.

از طرفی زمانی که یک پیج اینستاگرام به تعداد بالایی از فالوور می رسد انتظار می رود روز به روز بر تعداد دنبال کنندگان آن افزوده شود. اما متاسفانه در مورد تراکتور سازی این قضیه صدق نمی کند. و همین جای سوال برای ما باقی می گذارد که چرا شاهد ریزش فالوور هستیم؟

نگاه دقیق تر به روند تغییرات نشان می دهد تقریبا در همه روزها شاهد ریزش فالوور هستیم. که با حدس ما مبنی بر عملکرد نامناسب در تناقض است. این فرضیه در ذهن شدت می گیرد که آیا همه فالوورهای این پیج واقعی هستند؟ آیا ریزش فالوورها می تواند ناشی از بسته شدن اکانت های فیک توسط اینستاگرام باشد؟

کارنامه محبوب ترین پست های اینستاگرامی تراکتورسازی

همان طور که در نمودار زیر هم می توانید مشاهده کنید بالاترین درصد لایک برای این صفحه اینستاگرامی چیزی در حدود 2800 تا  برای یک پست مربوط به حاج صفی و دیگری نزدیک 2600 لایک برای پست مربوط به برد تراکتور در مقابل سایپا می باشد. این در حالی ست که سایر پست ها، حتی مواردی که مربوط به برد تیم می باشد بین 1500 تا 2000 لایک دریافت کرده است. این تعداد لایک در حد یک پیج معمولی می باشد و با تعداد 424 هزاری فالوورها جور در نمی آید. این حجم از بازخورد فالوورها به پیج، به گمانه زنی قسمت قبل دامن می زند و باعث می شود با جدیت بیش تری بپرسیم آیا تمامی فالوورهای این پیج واقعی و فعال هستند؟

آیا هشتگ های تراکتور درست انتخاب شده اند؟

پربازدیدترین هشتگ های تراکتور در پیج اینستاگرام را می توانید در شکل زیر مشاهده کنید. nostalgia, acclو khojalygenocide پر بازدیدترین هشتگ های تراکتور می باشد. جای دارد این سوال مطرح شود که انتخاب هشتگ ها تا چه حد مناسب و در ارتباط با زمینه کاری پیج انتخاب شده است؟

چند درصد از ایرانیان اینستاگرامی جزو طرفداران تراکتور هستند؟

با فرض اینکه تمامی آذری زبان ایران طرفدار این تیم باشند، تعداد آن ها چیزی در حدود 8 میلیون و 232 هزار نفر مباشد. این رقم در مقابل جمعیت 83 میلیون نفری ایران حدود 9% می باشد. تعداد کاربران ایرانی در اینستاگرام 24 میلیون نفر می باشد. انتظار می رود حدود 9 درصد از این جمعیت آذری زبان باشند که چیزی نزدیک 2 میلیون و 380 هزار نفر می باشد. از طرفی اگر فرض کنیم تقریبا اکثر فالوورهای پیج های فوتبالی را مردان تشکیل می دهند، تعداد فالوورهای بالقوه این پیج  حدود یک میلیون و 190 هزار نفر شامل می شود. اما با توجه به تعداد فالوورهای اکنون تراکتور در اینستاگرام ( با فرض اینکه تمامی فالوورها واقعی باشد و از تعداد پایین لایک ها چشم پوشی کنیم)، 35% از فالوورهای بالقوه، دنبال کننده این تیم فوتبال در اینستاگرام هستند.

زرد به رنگ اولین تیم ایرانی فیفایی

تیم سپاهان که یکی از پرطرفدارترین و پرافتخارترین تیم های فوتبالی ایرانی است در اینستاگرام با نام کاربری @sepahan_official و 99 هزار و 142 فالوور فعالیت می کند.

تا کنون 6873 پست از سپاهان در اینستاگرام منتشر شده است که توانسته به طور میانگین 5692 لایک،113 کامنت و 18,747 بازدید را از آن خود کند. این حجم از مشارکت در اینستاگرام، نرخ اینگیجمنت سپاهان را 5.86% رقم زده است که نسبت به مقدار میانگین در رده بالاتری قرار دارد.

حمایت مردم اصفهان از سپاهان در اینستاگرام چگونه بوده است؟

روند تغییرات تعداد فالوورهای سپاهان در اینستاگرام در یک بازه حدودی سه ماهه ابتدا  تقریبا به صورت خطی و منطقی، صعود می کند و سپس در یک خط نسبتا ثابت (همراه با کمی ریزش) حرکت می کند. سپس دوباره جهش های صعودی خود را در پیش می گیرد و به سمت بالا می رود.

برای اینکه بهتر بفهمیم در پس پرده تغییرات فالوور این تیم چه می گذرد به سراغ نمودار بررسی روزانه تغییرات فالوورها رفتیم. تعداد فالووینگ ها در این بازه سه ماهه صفر می باشد اما تغییرات فالوورها هم مثبت و منفی بوده است. بررسی پست های اینستاگرامی و اخبار تیم سپاهان، نمی تواند اطلاعاتی درباره علت این کاهش به ما بدهد. البته چون این تغییرات ، در مجموع مقدار کمی ( در حدود 500 تا) داشته است می توان از آن چشم پوشی کرد و به عنوان ریزش طبیعی در نظر گرفت. اما دو افزایش فالوور زیاد در نمودار تغییرات دیده می شود. اولی ظاهرا به دلیل  تاثیر گرفتن از موفقیت هایی ست که تیم فوتبالیست دختران سپاهان کسب کرده است. دومی نیز به نظر می رسد در حمایت از عدم حضور سپاهان در بازی مقابل پرسپولیس انجام شده است. همان طور که می دانید عملکرد و نحوه برخورد یک باشگاه می تواند در تعداد و بازخورد فالوورهای ان در اینستاگرام اثرگذار باشد.

طرفداران سپاهان کدام پست های اینستاگرام را پسندیده اند؟

واکنش به پست های اینستاگرامی سپاهان توسط هوادارانش تقریبا یکنواخت می باشد اما در این میان یک پست وجود دارد که خط میانگین دیگر پست ها را از بین برده و پیشی گرفته است. این پست درباره حمایت از امیر قلعه نوعی به عنوان سرمربی این تیم و نفی شایعات موجود می باشد. فالوورهای اینستاگرامی نیز حمایت خود را با لایک ها و کامنت های خود نشان دادند و از این سرمربی تمام قد پشتیبانی کردند تا سپاهان کماکان یکپارچه و متحد باقی بماند.

سپاهانی ها چگونه هشتگ می گذارند؟

متاسفانه آنالیزهای موجود بر روی پیج نشان می دهد باز خورد چندانی بر روی هشتگ ها وجود ندارد. به نظر می رسد مدیریتی بر روی هشتگ گذاری ها انجام نمی شود و ادمین های سپاهان از اثر این مربع های جادویی در اینستاگرام بی خبر هستند.

چند درصد اصفهانی ها سپاهانی هستند؟

استان اصفهان با جمعیت حدود 5 میلیون نفری، 6 درصد از جمعیت ایران را تشکیل می دهد. با فرض اینکه همین نسبت 6 درصد از 24 میلیون کاربر ایرانی اینستاگرام متعلق به اصفهان باشند، حدود یک میلیون و 480 هزار نفر اصفهانی حضور خود را در اینستا اعلام کرده اند. حالا دوباره با فرض اینکه نصف این افراد می توانند بالقوه طرفدار سپاهان باشند پس باید انتظار یک هواداری 740 هزار نفری را داشته باشیم. اما با حساب99 هزار فالوور فعال سپاهان در اینستاگرام، حدود 13 درصد این فالوورهای بالقوه در اینستاگرام از تیم اصفهانی خود حمایت کرده اند و آن را دنبال می کنند.

کدام تیم فوتبال در ایران پرطرفدار است؟

محبوبیت تیم ها معیاری نیست که بتوان آن را با محاسبه و بررسی انجام داد. اگر معیار محبوبیت را بر اساس میزان حضور تماشاگران در استادیوم ها بسنجیم قطعا تیم تراکتورسازی در رده اول قرار دارد. شهرت هوادارن این تیم حتی به گوش جهانیان رسیده و مقام پنجم را در حمایت از بازی های خانگی ها بعد از تیم های دورتموند، بارسلونا، بایرن مونیخ ومنچستر یونایتد کسب کرده است.

اما اگر معیارمان را بر اساس تعداد فالوورهای اینستاگرام بگذاریم این ترتیب به هم میخورد و به ترتیب پرسپولیس، استقلال و تراکتور سازی صدر نشین هستند. حتی در معیار بندی اینستاگرام می توانید این رتبه بندی را بر اساس طرفداران بالقوه انجام دهید که این بار تراکتور سازی با جذب 35% از فالوورهای بالقوه در رتبه بندی اول است و پس از آن، پرسپولیس، سپاهان و استقلال قرار دارند.

حتی می توان این مقیاس بندی را پیش برد و بر اساس مشارکت و نرخ اینگیجمنت هواداران، میزان محبوبیت تیم ها را سنجید. در این صورت استقلال صدرنشین خواهد بود و به ترتیب سپاهان، پرسپولیس و در نهایت تراکتورسازی در رده های بعدی قرار دارند.

آیا سنجیدن محبوبیت تیم های فوتبال با اینستاگرام کار درستی است؟

دیدگاه های مختلفی می توان به این قضیه داشت. اما نباید فراموش کرد چندین پارامتر اساسی در میزان فالوورها اثر گذار است. اولین پارامتر که شاید مهم ترین نیز باشد نحوه عملکرد تیم می باشد. طبیعتا هر تیم که موفق تر عمل کند محبوبیت بیش تری نیز کسب خواهد کرد و تعداد فالوور بیش تری نیز خواهد داشت. دومین پارامتر عامل جغرافیایی تیم هاست که می تواند تعداد فالوورها را محدود کند. طبیعی ست تیم های پایتخت نشین نسبت به تیم های شهرهای دیگر، طرفداران بیش تری داشته باشند.

اما عامل سومی که در این بازی نقش ایفا می کند نحوه مدیریت پیج اینستاگرام می باشد. چه بخواهیم و چه نخواهیم مدیریت درست بر اساس اصول دیجیتال مارکتینگ می تواند نقش مهمی در جذب فالوور و مطرح کردن آن در فضای اینستاگرام داشته باشد. در واقع این مدیریت صحیح است که می تواند تمامی فالوورهای بالقوه اینستاگرامی را تبدیل به فالوورهای واقعی و وفادار پیج کند.

آیا به نظر شما هنوز هم قضاوت محبوبیت تیم های فوتبال از تعداد فالوورهای پیج شان کار درستی است؟ به نظر شما مدیریت کدام پیج در افزایش و جذب فالوور بهتر عمل کرده است؟

آیا در افزایش فالوور خود مشکل دارید؟ با ما تماس بگیرید. ” فالوکمپ معتبرترین مرجع تخصصی افزایش فالوور در ایران”