Biography یا بیو، بخشی از اینستاگرام است که یک تصویر ذهنی از برند را در اختیار مخاطبان قرار می دهد. حال اگر این تصور به درستی ایجاد شده باشد می تواند در اذهان و افکار کاربران تثبیت شود اما اگر برای به تصویر کشیدن برند، کوتاهی شود نتیجه ای جز ضرر به بار نخواهد آمد. نوشتن یک بیوگرافی حرفه ای در اینستاگرام، به عنوان یکی از ترفندهای مهم در افزایش فالوور، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

پس اگر شما به عنوان یک صاحب برند می خواهید از تمام پتانسیل های اینستاگرام برای افزایش فالوور استفاده کنید این مقاله را از دست ندهید.

بیوگرافی در اینستاگرام چیست؟

بیوگرافی یک بخش چند خطی در زیر نام کاربری در پیج اینستاگرام است که  می تواند اطلاعات زیر را در درون خود جای دهد:

 • نکات کلیدی و لازم به ذکر مانند نوع پیج یا نوع صنعت شغل و…
 • اطلاعات تماس
 • موقعیت مکانی
 • ایموجی ها و شکلک ها (البته در برخی صنعت ها بهتر است مورد استفاده قرار نگیرد)
 • شعار برند

در عین حال بیوگرافی می تواند در برگیرنده لینک های خارجی مانند آدرس وب سایت، هشتگ ها و یک نام کاربری باشد. توجه داشته باشید که پیام و شعاری که در این بخش مورد استفاده قرار می دهید، بیشترین تاثیر را بر کاربران داشته باشد. البته شما فقط مجاز هستید که از 150 کاراکتر در بیوگرافی استفاده کنید.

آیا نوشتن بیو در اینستاگرام ضروری است؟

شاید با خودتان فکر می کنید که پروفایل می تواند تمام چیزهایی که مخاطب باید متوجه شود را نشان دهد. پس چرا باید بیو نوشت آن هم با وسواس و دقت زیاد؟

یک بیو حرفه ای می تواند:

 • ارزش و عقاید برند شما را به کاربران نشان دهد.
 • اطلاعات ضروری در مورد برند و کسب و کار را به نمایش در بیاورد.
 • ماهیت وجودی شما را در معرض دید قرار دهد.
 • کاربران را تشویق کند تا از وب سایت بازدید کرده و یا یک اپلیکیشن را دانلود کنند.

به طور کلی از بیو می توان به عنوان یک دستیار قدرتمند جهت رشد و بهبود کسب و کار در اینستاگرام استفاده نمود.

بیوگرافی حرفه ای

هدف از نوشتن بیو را مشخص کنید؟

برای آغاز به نوشتن یک بیوگرافی حرفه ای لازم است تا ابتدا اهداف ساخت پیج را مشخص کنید. به طور مثال اگر دارای کسب و کار هستید از نحوه فعالیت و تجارت خود یک معرفی اجمالی داشته باشید. پس به گونه ای بیو را تنظیم کنید که مخاطب رابطه بین شما و خود را درک کند.

از نظر دیجیتال مارکترها بهترین بیو، بیویی است که کاربر و بازدید کننده را ترغیب کند تا شما را دنبال کنند.

چرا نوشتن یک بیو حرفه ای اهمیت دارد؟

همانطور که تاکنون مطالعه کردیم، بیو یک سری اطلاعات کلیدی در مورد برند است که به کاربران نشان می دهد آیا به درد آن ها می خورد یا نه؟ حال اینجاست که یا با افزایش فالوور رو به رو می شوید یا خدایی نکرده با ترک آن ها.

پس اهمیت نوشتن یک بیوگرافی حرفه ای زمانی مشخص می شود که در زمان حدود 1-4 ثانیه می تواند منجر به افزایش یا ترک فالوور شود.

یک بیوگرافی حرفه ای از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

قبل از نوشتن یک بیوگرافی حرفه ای بهتر است ابتدا با اجزای بیو آشنا شده تا بدانیم با هر بخش چگونه کار کنیم.

1- عکس پروفایل:

 عکس پروفایل اولین چیزی است که کاربران به محض حضور در پیج آن را مشاهده می کنند. برای انتخاب یک عکس مناسب به موارد زیر توجه کنید:

 • به سادگی توسط مخاطب قابل درک باشد.
 • از کیفیت بالایی برخوردار باشد.
 • ماهیت و اصل وجودی برند را نشان دهد.
 • با دیگر رسانه های اجتماعی اکانت شما یکسان باشد و یا همخوانی داشته باشد.

برای کسب و کارها در اینستاگرام بهترین عکس پروفایل، عکس لوگو است.

2- نام و نام کاربری:

یکی از مهم ترین بخش های بیو در اینستاگرام نام کاربری است. این بخش در قسمت بالای بیو قرار گرفته و نشان دهنده چیزی است که کاربران برای آن جستجو کرده اند و به آن صفحه رسیده اند. اگر امکان دارد از نام بیزینسی برای نام کاربری استفاده کنید.

3- توضیحات یا Description

به تمام بخش های بیو که توسط کاراکتر نوشته شده و پیام را به مخاطب منتقل می کند، توضیحات گفته می شود. این بخش 150 کاراکتری به طور کامل محوطه توضیحات را در برمی گیرد.

4- لینک های قابل کلیک

یکی از نکات مهم در بیونویسی، ایجاد Call To Action یا تشویق به اقدام است. لینک قابل کلیک معمولا عمومیت ندارد ولی صاحبان کسب و کارها اگر وب سایت و یا اپلیکیشن دارند می توانند از این قابلیت استفاده کنند. همچنین اگر وب سایت ندارید می توانید اطلاعات تماس و آیدی های تلگرام و واتساپ خود را در زیلینک قرار داده و در قسمت آدرس وب سایت قرار بدهید.

5- دسته کسب و کارها

دسته کسب و کار معمولا در زیر قسمت نام کاربری به نمایش در می آید. در واقع این بخش به کاربران کمک می کند تا متوجه شوند محصولات و خدمات شما در چه دسته ای قرار دارند.

بیوگرافی حرفه ای

چگونه بیو را حرفه ای بنویسیم؟

همانطور که بیان کردیم در بیو با محدودیت کاراکتر رو به رو هستیم، پس ابتدا با اولویت بندی برخی از بخش ها را برجسته تر کرده و آن را در بیو بنویسید تا بتوانید حداکثر تاثیر را بر بازدید کننده بگذارید.

·  در بیو نشان دهید که چه کسی هستید.

اولین گام برای بیو نویسی این است که به مخاطب بگویید، که هستید، چه می کنید و چه کسانی برای شما کار می کنند. کاربر اینستاگرامی باید به طور کامل روشن شود که شما قصد دارید چه کاری به منظور بهبود شرایط زندگی و نیازهای او انجام دهید.

پس در کمترین زمان ممکن باید بیشترین تاثیر را بر مخاطب بگذارید. پس نسبت به جذابیت، مفید بودن و تعاملی بودن آن دقت لازم را مبذول کنید.

·  از هشتگ های مناسب استفاده کنید.

هشتگ ها یکی دیگر از بخش هایی است که صفحات اینستاگرام را به هم متصل می کند. بنابراین برای نمایش در آوردن حداکثری پیج، از هشتگ های تجاری مرتبط با خود استفاده کنید.

بیوگرافی حرفه ای

·  Call To Action را فراموش نکنید.

تشویق به اقدام یک گزینه بسیار مهم برای کاربران است. آن ها با این اقدام متوجه می شوند که از آن ها چه کاری می خواهید تا انجام دهند.

نکات تشویق به اقدام:

 1. به صورت روشن کاربران را راهنمایی کنید: به طور مثال برای دانلود اپلیکیشن کلیک کنید.
 2. تشویق کنید: لطفا از هشتگ های #ndlskdl در پست های خود استفاده کنید.
 3. پیشنهادات ویژه دهید: فروش فوق العاده روز جمعه را از دست ندهید.
 4. مسابقه برگزار کنید: از چالش های هفتگی ما دیدن کنید.
بیوگرافی حرفه ای

· از لینک های بیو به صورت کامل استفاده کنید.

قرار دادن لینک در بیو باید هدف دار باشد. شما با این روش می توانید ترافیک سایت و یا افزایش فروش از طریق وب سایت را به حداکثر برسانید.

اگر لینک های شما طولانی است می توانید از لینک های کوتاه کننده مانند bit.ly استفاده کنید.

· اطلاعات تماس را بنویسید.

نوشتن اطلاعات تماس در بیو کمک می کند تا کاربران به راحتی بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند. از جمله اطلاعات تماس می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 1. شماره تماس
 2. آدرس
 3. ایمیل
 4. اپلیکیشن
بیوگرافی حرفه ای

· کوپن های تخفیف، برای کاربران در نظر بگیرید.

یکی از بهترین فرصت ها برای ایجاد انگیزه در مشتریان و کاربران ایجاد کوپن های تخفیف است. کوپن ها با لینک های خاص نه تنها باعث افزایش فالوور می شود بلکه فرصت نرخ تبدیل را نیز بالا می برد.

سخن آخر

بیوگرافی علاوه بر این که می تواند ماهیت و شخصیت کسب و کار و شما را نشان دهد بلکه باعث افزایش چشمگیر فالوور نیز می شود. استفاده از فاصله ها، ایموجی، کاراکترهای خاص و هشتگ ها به میزان خلاقیت شما وابستگی دارد. یک بیوگرافی حرفه ای در اینستاگرام، می تواند شرایطی ایجاد کند تا شما با کاربران ارتباط برقرار کرده و یک شخصیت مجازی ایجاد کنید.

اگر تا به حال یک بیوگرافی حرفه ای در اینستاگرام دیده اید که شما را مجذوب کرده، در نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.